راهنمای تدوین مقاله


 

راهنمای نگارش و نحوه‌ي  ارسال مقالات علمی ـ ترویجی دوفصلنامه کارافن

Top of Form

 1. هدف نشریه کارافن انتشار نتایج پژوهش‌­ها، مقالات و تجربیات علمی و کاربردی استادان و پژوهشگران دانشگاه و خارج از دانشگاه در محورهاي مصوب كارافن است كه به دو زبان فارسی و انگلیسی چاپ خواهد شد.

2.  زمان فرایند داوری مقالات حداکثر 6 ماه می‌باشد.

3. مقالات تنها از طریق پایگاه اینترنتی نشریه (لينك آن در سايت دانشگاه فني و حرفه‌اي مي‌باشد) به نشانی karafan.tvu.ac.ir قابل ارسال است و تمامی فرایند داوری و پی‌گیری از طریق سایت امکان‌پذیر می‌باشد.

4. نويسنده‌ مسوول مكاتبات ابتدا بايد در سامانه‌ي كارافن (بخش حساب كاربري) به‌عنوان «نويسنده» ثبت‌نام نموده، فرم مربوط به اطلاعات فردي را با دقت تكميل و براي بارگذاري مقاله، به قسمت «ارسال مقاله» مراجعه نمايد. لازم به ذكر است نويسنده بايد پيش از بارگذاري فايل‌هاي مربوطه، مقاله را براساس راهنماي تدوين مقالات كارافن تنظيم نمايد.

5.  آثار ارسالی نباید قبلاً در هیچ نشریه­‌ای به چاپ رسیده یا همزمان به مجله‌ی دیگری ارسال شده باشند.

6. هر مقاله توسط 2 داور متخصص در موضوع مقاله، ارزیابی مي‌گردد و پس از کسب دو نظر موافق و تایید هیأت تحریریه، در نوبت چاپ قرار می‌گیرد.

7. مقالات می‌بایست در نرم‌افزار Microsoft word 2010-2013 يا بالاتر در قطع وزيري و تك‌ستوني تهیه شود و تعداد کل صفحات حداکثر از 20 صفحه بيشتر نباشد.

8. فایل هر مقاله باید در نسخه‌های الکترونیکی Wordو Pdf همراه فرم تعهدنامه‌ي نویسنده­‌ها (در فایل جداگانه‌­ای در قسمت راهنمای نویسنده­‌ها قرار گرفته است)، در وبگاه مجله بارگذاری شود.

9.  برای داوری منصفانه و علمی مقاله، ضروری است نویسنده‌ي مسوول مكاتبات يك نسخه از مقاله (ترجيحاً نسخه‌ي word) را بدون ذكر مشخصات فردي در سامانه بارگذاري نمايد. و در نسخه‌ي Pdf مقاله، كليه‌ي مشخصات فردي نويسنده‌(ها) (اعم از مرتبه علمی، میزان تحصیلات، شماره تماس، نام سازمان/محل خدمت، ایمیل و...) را درج نمايد.

10.  عنوان جداول در بالا و تصاویر در پایین آنها نوشته شود و می‌بایست شامل منابع و مآخذ مورد استفاده باشند و به ترتیب شماره‌گذاری شوند.

11.   در مقاله‌های به زبان فارسی، تمام اعداد در متن و جدول‌ها ( به‌جز فهرست منابع انگليسي) فارسی تایپ شوند.

12.   هر مقاله باید به‌ترتیب دارای بخش­‌های زیر باشد تا در فهرست مقاله­­‌های قابل داوری ثبت شود:

·         عنوان: تکراری نبوده و فاقد ابهام و نارسایی باشد به نحوی که با محتوای مقاله همخوانی داشته باشد.

·         چکیده: بايد دربرگيرنده‌ي طرح موضوع، مسأله، هدف، روش تحقيق، یافته‌ها و نتیجه باشد. چکیده فارسی بین   100 تا 150 کلمه و چکیده انگلیسی نيز عيناً برگردان كامل چكيده‌ي فارسي باشد.

·         واژه­‌های کلیدی؛ شامل7ـ5 کلمه که به‌صورت تک‌واژه، معرف محتوای مقاله بوده و امکان جست‌وجوی مخاطبین را فراهم آورد. (به دو زبان فارسی و انگلیسی).

·         چارچوب مقاله: تمامی عنوان‌های به‌کار رفته از مقدمه تا نتیجه‌گیری می‌بایست به‌صورت سلسله مراتبی شماره‌گذاری شود. و چارچوب مقاله به شرح زير است:

·         مقدمه: شامل مباني نظري و تجربي و بيان مساله است.

·         اهداف و سوالات پژوهش

·         روش‌شناسي

·         يافته‌ها

·         نتیجه‌­گیری: باید منطقی، مفید و روشن‌­کننده‌ی بحث و ارائه‌ی یافته‌­های تحقیق باشد.

·         تشکر و قدردانی: سپاسگزاری از کسانی که در تهیه و تدوین مقاله راهنمایی و همکاری کرده­اند.

·         پی­‌نوشت­‌ها: اصطلاحات، معادل­‌های خارجی و توضیحات ضروری هستند که باید در متن مقاله به ترتیب شماره‌گذاری شده و در انتهای مقاله، قبل از فهرست منابع آورده شوند.

·         فهرست منابع: شایسته است از منابع جدید و معتبر به‌گونه‌ای در تنظیم مقالات استفاده شود که حداقل نیمی از آنها در 5 سال اخیر منتشر شده باشند. ضروری است ابتدا منابع فارسی و به‌دنبال آن منابع خارجی با توجه به الگوي زير تدوين گردد. همچنين در منابع‌ با سال‌ متفاوت انتشار، نگارنده‌(گان) به ترتیب صعودی سال انتشار آورده شوند.

·          

·         ترتیب نگارش فهرست منابع با استفاده از الگوي APA:

کتاب­‌ها: نام خانوادگی نویسنده، حرف اول نام نویسنده (سال انتشار)، عنوان کتاب، نام مترجم یا مصحح، محل نشر، نام ناشر.

مثال:

نوروزی چاکلی، عبدالرضا؛ حسن‌زاده، م. و نورمحمدی، ح. (1388)، سنجش علم، فناوری و نوآوري، تهران، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور.

 مقاله­‌ها: نام خانوادگی نویسنده، حرف اول نام نویسنده (سال انتشار)، عنوان مقاله، نام مجله، جلد، شماره مجله، شماره صفحه­‌های مقاله در مجله.

مثال:

براتی‌مارنانی، ا. (1389)، بررسی فرهنگ سازمانی بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد تهران، مدیریت سلامت، ج 13، ش 40، صص 72ـ63.

 

مقالات کنفرانس: نام خانوادگی نويسنده، حرف اول نام نویسنده (سال نشر)، عنوان مقاله، نام کنگره، سال، ماه، روز، نام شهر، کشور.

مثال:

ثقفی، م.؛ شریفی، م. و هلجی‌اسدی، م. (بهار 1384)، بررسی پتانسیل باد سیاهپوش در استان قزوین برای احداث نیروگاه برق بادی، پنجمین همایش ملی انرژی، تهران، ایران.

 

پایان‌نامه: نام خانوادگی نويسنده‌، حرف اول نام نویسنده (سال انتشار)، عنوان کامل پایان‌نامه، مقطع تحصیلی، نام دانشگاه، صفحات.

مثال:

مشکینیان، ع. (1381)، بررسی و ارزشیابی محیطی و بیولوژیکی میزان غلظت سرب در کارگران خدمات شهری شاغل در یکی از مناطق پر ترافیک تهران، پایان‌نامه کارشناسی ارشد بهداشت حرفه‌ای، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی، صفحات 53 تا 57 و 88 تا 94.

 

منابع الکترونیک: نام خانوادگی نويسنده‌(ها)، نام نویسنده(ها)، (سال انتشار)، نام مقاله، نام نشریه ژورنال، سال انتشار ماه: شماره مقاله. نام سایت اینترنتی. 

مثال:

Sharma, C.M. (2003), “Effect of exposure to aluminum on fish in acidic waters”, See information in: http:www.geocities.com/chhatra-sharma/ ecotooxicology.pdf.17p.

 

13. ارجاع منابع در متن مقاله به شیوه‌ی (APA) باشد، به‌نحوی که ابتدا نام خانوادگي نویسنده(ها)، سال انتشار و صفحه ذکر شود:

مثال: (پازوکی، 1393، 50)

14. عکس­‌ها، تصاویر، نمودارها و جداول، با کیفیت مناسب و با اشاره به منبع مورد استفاده (نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار، شماره صفحه) تهیه شود.

15. عکس­‌ها، تصاویر و نمودارها حداقل با وضوح 300 نقطه در اینچ (300 dpi) با قالب مناسب Tiff و اندازه‌ی A5 تهیه و علاوه بر متن، در فایل جداگانه‌ای ضمیمه مقاله شوند.

16. مسوولیت هر مقاله از نظر علمی، ترتیب اسامی نويسنده‌ها و پی‌گیری به عهده‌ی نویسنده مسوول آن خواهد بود. نویسنده مسوول باید تعهدنامه ارسال مقاله را از سایت دانلود و پس از تکمیل، در هنگام ثبت‌نام ارسال نماید.

17.  تعداد و ردیف نویسنده‌های مقاله به همان صورتی که در تعهدنامه ارائه شده، مورد قبول است. تقاضای حذف یا تغییر در ترتیب اسامی نویسنده‌ها فقط قبل از داوری نهایی و با درخواست کتبی تمامی نویسنده‌ها و اعلام علت درخواست، قابل بررسی است.

18. گواهی پذیرش مقاله پس از اتمام مراحل داوری و ویراستاری و تصویب نهایی هیأت تحریریه توسط مدیر مسوول فصلنامه صادر و به اطلاع نویسنده مسوول خواهد رسید.

19. کارافن مقالات تأیید شده را ویرایش می‌­کند.

20.   مطالب مطرح شده در مقالات الزاماً دیدگاه کارافن نیست.

21.   صحت آرا و اندیشه‌­های مندرج در هر مقاله، به‌ عهده‌ی نویسنده(ها) است.

22.   چاپ مقالات منتشر شده در کارافن با ذکر مأخذ در سایر مجله­‌ها و کتاب­‌ها بلامانع است.

 

  

 

 

 

بسمه تعالی

تعهدنامه چاپ مقاله

در دو فصلنامه علمی ترویجی کارافن

  

 

اينجانب............................................................. نويسنده­‌ی مسوول مقاله (با ذکر نام دقيق و کامل مقاله ارسالی)........................................... ...................................................................................................................................................................  گواهی می­‌نمايم:

 

  1. اين مقاله قبلاً در هيچ نشريه‌­ای اعم از داخلی يا خارجی چاپ نشده است.
  2. اين مقاله صرفاً جهت بررسی و چاپ به فصلنامه کارافن ارسال شده است و تا پايان بررسی، داوری مقاله و اعلام نظر نهايي فصلنامه، به مجله ديگری ارسال نخواهد شد.
  3. اين مقاله در نتيجه فعاليت­‌های تحقيقاتی اينجانب و همکاران (ذکر نام ساير نويسندگان) .......................................................................... ...................................................................................................... تهيه و به نگارش درآمده است و حقوق کليه افرادی که به نحوی در اجرای اين تحقيق مشارکت و همکاری داشته‌­اند، رعايت شده است.
  4. در جريان اجرای اين تحقيق و تهيه مقاله، کليه‌­ی قوانين کشوری و اصول اخلاق حرفه‌­ای مرتبط با موضوع تحقيق از جمله رعايت حقوق آزمودنی‌ها، سازمان‌­ها و نهادها، و نيز مولفين و مصنفين رعايت شده است. 

 

 

                          نام و نام خانوادگی                                             تاريخ                                                         امضا