راهنمای تدوین مقاله


 

راهنمای نگارش و نحوه‌ي  ارسال مقالات علمی ـ ترویجی دوفصلنامه کارافن

 1. هدف نشریه کارافن انتشار نتایج پژوهش‌­ها، مقالات و تجربیات علمی و کاربردی استادان و برنامه­‌ریزان مراکز تابعه دانشگاه فنی و حرفه‌ای و سایر نویسنده‌­ها از مراکز آموزش عالی در زمینه‌های تربیت و آموزش‌های فنی و حرفه­‌ای است که به دو زبان فارسی و انگلیسی امکان چاپ مقالات را دارد.

2. مقاله‌های به زبان فارسی با چکیده‌ی مبسوط انگلیسی برای بررسی و نشر پذیرفته می‌شوند.

3.  زمان فرایند داوری مقالات حداکثر 5 ماه می‌باشد.

4. مقالات تنها از طریق پایگاه اینترنتی نشریه (لينك آن در سايت دانشگاه فني و حرفه‌اي مي‌باشد) به نشانی karafan.saminatech.ir قابل ارسال است و تمامی فرایند داوری و پی‌گیری از طریق سایت امکان‌پذیر می‌باشد.

5. نويسنده‌(ها) ابتدا بايد در سامانه‌ي كارافن (بخش حساب كاربري) به‌عنوان «نويسنده» ثبت‌نام نموده، فرم مربوط به اطلاعات فردي را با دقت تكميل و براي بارگذاري مقاله، به قسمت «ارسال مقاله» مراجعه نمايد. لازم به ذكر است نويسنده بايد پيش از بارگذاري فايل‌هاي مربوطه، مقاله را براساس راهنماي تدوين مقالات كارافن تنظيم نمايد.

6. کارافن مقالات تمامی اعضای هیأت علمی، کارشناسان، صاحب­‌نظران و کارکنان آموزشی و صاحبان صنایع و خدمات، و دانشجویان را در حوزه‌های مورد نظر مجله، بررسی می­‌کند.

7.  آثار ارسالی نباید قبلاً در هیچ نشریه­‌ای به چاپ رسیده یا همزمان به مجله‌ی دیگری ارسال شده باشند.

8. هر مقاله توسط 2 داور متخصص در موضوع مقاله، ارزیابی گردیده و پس از کسب دو نظر موافق و تایید هیأت تحریریه، در نوبت چاپ قرار می‌گیرد.

9. مقالات می‌بایست در نرم‌افزار Microsoft word 2010-2013 و در قطع A4 تهیه شود و تعداد کل صفحات حداکثر 20 صفحه (از 3000 تا 6500 کلمه) باشد.

11. فایل هر مقاله باید در نسخه‌های الکترونیکی Wordو Pdf به همراه فرم تعهد نویسنده­‌ها (در فایل جداگانه‌­ای در قسمت راهنمای نویسنده­‌ها قرار گرفته است)، در وبگاه مجله بارگذاری شود.

12.  صفحه اول مقاله (عنوان اصلی و چکیده) به­‌صورت تک‌ستونی و ادامه‌ی مقاله (از مقدمه تا انتها) به‌صورت دوستونه با حاشیه‌ی 2/5 سانتی‌متر از هر طرف تنظیم شود.

13.  برای داوری منصفانه و علمی مقاله، ضروری است نویسنده(ها) مشخصات خود را اعم از مرتبه علمی، میزان تحصیلات، شماره تماس، نشانی نویسنده، ایمیل و... در صفحه‌ی اول مقاله ننویسند. (توضیحات مربوط به نویسنده(ها)، به ترتیب اولویت در قسمت مشخصات نویسنده، صرفاً هنگام بارگذاری مقاله تکمیل شود).

14.  عنوان جداول در بالا و تصاویر در پایین آنها نوشته شده و می‌بایست شامل منابع و ماخذ باشند و به ترتیب شماره‌گذاری شوند (قلم BYekan، سایز 10)

15.   در مقاله‌های به زبان فارسی، تمام اعداد در متن و جدول‌ها فارسی تایپ شوند.

16.   هر مقاله باید به‌ترتیب دارای بخش­‌های زیر باشد تا در فهرست مقاله­­‌های قابل داوری ثبت شود:

·       عنوان: تکراری نبوده و فاقد ابهام و نارسایی باشد به نحوی که با محتوای مقاله همخوانی داشته باشد. (قلم  BMitra/Bold، سایز 22)

·    چکیده: به تنهایی بیان­‌کننده‌ی طرح موضوع، پیشینه‌ی تحقیق، مسأله و ضرورت موضوع، بیان فرضیه، هدف، روش تحقیق، مهم‌ترین یافته‌ها و نتیجه­‌گیری باشد. چکیده فارسی بین150 تا200 کلمه (قلمBMitra، سایز 12). چکیده انگلیسی به صورت مبسوط و شامل 250 تا 300 کلمه می‌باشد. (قلم Times New Roman، سایز 12).

·    واژه­‌های کلیدی؛ شامل7ـ5 کلمه که به‌صورت تک‌واژه، معرف محتوای مقاله بوده و امکان جست‌وجوی مخاطبین را فراهم آورد. (به دو زبان فارسی و انگلیسی با قلم‌های مورد استفاده در چکیده).

·    چارچوب مقاله: به شرح زیر است و در تمامی بخش‌ها به‌جز موارد ذکر شده، متن با قلم BMitra، سایز 12 و با فاصله سطر Exactly (19pt) تنظیم می‌شود. تمامی عنوان‌های به‌کار رفته از مقدمه تا نتیجه‌گیری می‌بایست به‌صورت سلسله مراتبی شماره‌گذاری شود.

·       مقدمه: در مقدمه به بیان مسأله، اهداف و ضرورتهای پژوهش اشاره شود؛

·       پیکره‌ی اصلی متن: شامل مبانی نظری، مطالعات، بررسی‌­ها و یافته‌­هاست؛

·       نتیجه‌­گیری: باید منطقی، مفید و روشن‌­کننده‌ی بحث و ارائه‌ی یافته‌­های تحقیق باشد.

·       تشکر و قدردانی: سپاسگزاری از کسانی که در تهیه و تدوین مقاله راهنمایی و همکاری کرده­اند.

·    پی­‌نوشت­‌ها؛ اصطلاحات، معادل­‌های خارجی و توضیحات ضروری هستند که باید در متن مقاله به ترتیب شماره‌گذاری شده و در انتهای مقاله، قبل از فهرست منابع آورده شوند.

·      فهرست منابع: شایسته است از منابع جدید و معتبر به‌گونه‌ای در تنظیم مقالات استفاده شود که حداقل نیمی از آنها در 5 سال اخیر منتشر شده باشند ضروری است ابتدا منابع فارسی و به‌دنبال آن منابع خارجی، به‌صورت مقاله، کتاب، مرجع اینترنتی و... (مطابق نمونه‌های زیر)، به‌ترتیب حروف الفبایی فارسی یا انگلیسی برحسب نام‌خانوادگی نویسنده نگارش شود. منبع‌های با سال‌ متفاوت انتشار، نگارنده‌(گان) به ترتیب صعودی سال انتشار آورده شوند. قلم منابع فارسی BMitra سایز 10  با فاصله سطر  16pt، قلم منابع انگلیسی Times New Roman  سایز 10 با فاصله سطر  16pt باشد.

·       ترتیب نگارش فهرست منابع به صورت:

کتاب­‌ها: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (سال انتشار)، «عنوان کتاب»، نام مترجم یا مصحح، نام ناشر، محل انتشار.

مثال:

نوروزی چاکلی، عبدالرضا؛ حسن‌زاده، محمد و نورمحمدی، حمزه‌علی (1388)، «سنجش علم، فناوری و نوآوری»، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، تهران.

 

مقاله­‌ها: نام خانوادگی نویسنده(ها)، نام نویسنده(ها) (سال انتشار)، «عنوان مقاله»، نام مجله، جلد، شماره مجله، شماره صفحه­‌های مقاله در مجله.

مثال:

براتی‌مارنانی، احمد (1389)، «بررسی فرهنگ سازمانی بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد تهران»، مدیریت سلامت، ج 13، ش 40، صص 72ـ63.

 

مطالب کنفرانس: نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسند(ها)، «عنوان مقاله»، اسم کنگره، سال، ماه، روز. نام شهر، کشور.

مثال:

ثقفی، م.؛ شریفی، م. و هلجی‌اسدی، م.، «بررسی پتانسیل باد سیاهپوش در استان قزوین برای احداث نیروگاه برق بادی»، پنجمین همایش ملی انرژی، بهار 1384، تهران،ایران.

 

پایان‌نامه: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال انتشار)، «عنوان کامل پایان‌نامه»، مقطع تحصیلی، نام دانشگاه، صفحات.

مثال:

مشکینیان، علی (1381)، «بررسی و ارزشیابی محیطی و بیولوژیکی میزان غلظت سرب در کارگران خدمات شهری شاغل در یکی از مناطق پر ترافیک تهران»، پایان‌نامه کارشناسی ارشد بهداشت حرفه‌ای، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی، صفحات 53 تا 57 و 88 تا 94.

 

منابع الکترونیک: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال انتشار)، «نام مقاله»، نام نشریه ژورنال، سال انتشار ماه: شماره مقاله. نام سایت اینترنتی. 

مثال:

Sharma, Chhatra Mani (2003), “Effect of exposure to aluminum on fish in acidic waters, See information in: http:www.geocities.com/chhatra-sharma/ ecotooxicology.pdf.17p.

17. ارجاع منابع در متن مقاله به شیوه‌ی (APA) باشد، به‌نحوی که ابتدا نام نویسنده(ها)، سال انتشار و صفحه ذکر شود:

مثال: (پازوکی، 1393، 50)

18. عکس­‌ها، تصاویر، نمودارها و جداول، با کیفیت مناسب و با اشاره به منبع مورد استفاده (نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار، شماره صفحه) تهیه شود.

19. عکس­‌ها، تصاویر و نمودارها با وضوح 300 نقطه در اینچ (300 dpi) با قالب مناسب Tiff و اندازه‌ی A5 تهیه و علاوه بر متن، در فایل جداگانه‌ای ضمیمه مقاله شوند.

20. مسوولیت هر مقاله از نظر علمی، ترتیب اسامی و پی‌گیری به عهده‌ی نویسنده مسوول آن خواهد بود. نویسنده مسوول باید تعهدنامه ارسال مقاله را از سایت دانلود و پس از تکمیل، در هنگام ثبت‌نام ارسال نماید.

21.  تعداد و ردیف نویسنده‌های مقاله به همان صورتی که در تعهدنامه ارائه شده به دفتر فصلنامه مشخص شده، مورد قبول است. تقاضای حذف یا تغییر در ترتیب اسامی نویسنده‌ها فقط قبل از داوری نهایی و با درخواست کتبی تمامی نویسنده‌ها و اعلام علت امر، قابل بررسی است.

22. گواهی پذیرش مقاله پس از اتمام مراحل داوری و ویراستاری و تصویب نهایی هیأت تحریریه توسط مدیر مسوول فصلنامه صادر و به اطلاع نویسنده مسوول خواهد رسید.

23. کارافن مقالات تأیید شده را ویرایش می‌­کند.

24.   مطالب مطرح شده در مقالات الزاماً دیدگاه کارافن نیست.

25.   صحت آرا و اندیشه‌­های مندرج در هر مقاله، به‌ عهده‌ی نویسنده است.

26.   چاپ مقالات منتشر شده در کارافن با ذکر مأخذ در سایر مجله­‌ها و کتاب­‌ها بلامانع است.

 

 

 

 

بسمه تعالی

تعهدنامه چاپ مقاله

در دو فصلنامه علمی ترویجی کارافن

  

 

اينجانب............................................................. نويسنده­‌ی مسوول مقاله (با ذکر نام دقيق و کامل مقاله ارسالی)........................................... ...................................................................................................................................................................  گواهی می­‌نمايم:

 

  1. اين مقاله قبلاً در هيچ نشريه‌­ای اعم از داخلی يا خارجی چاپ نشده است.
  2. اين مقاله صرفاً جهت بررسی و چاپ به فصلنامه کارافن ارسال شده است و تا پايان بررسی، داوری مقاله و اعلام نظر نهايي فصلنامه، به مجله ديگری ارسال نخواهد شد.
  3. اين مقاله در نتيجه فعاليت­‌های تحقيقاتی اينجانب و همکاران (ذکر نام ساير نويسندگان) .......................................................................... ...................................................................................................... تهيه و به نگارش درآمده است و حقوق کليه افرادی که به نحوی در اجرای اين تحقيق مشارکت و همکاری داشته‌­اند، رعايت شده است.
  4. در جريان اجرای اين تحقيق و تهيه مقاله، کليه‌­ی قوانين کشوری و اصول اخلاق حرفه‌­ای مرتبط با موضوع تحقيق از جمله رعايت حقوق آزمودنی‌ها، سازمان‌­ها و نهادها، و نيز مولفين و مصنفين رعايت شده است. 

 

 

                          نام و نام خانوادگی                                             تاريخ                                                         امضا